Piły formatowe
Piły formatowe są używane w zakładach zajmujących się obróbką drewna do cięcia i przycinania dużych arkuszy drewna lub innych materiałów drewnopochodnych, takich jak płyty meblowe, sklejka itp. Są one szczególnie przydatne w przypadku cięcia materiałów o dużych rozmiarach lub z wieloma nacięciami, których nie dałoby się precyzyjnie wyciąć ręcznie. Piły formatowe są także używane do przycinania materiałów na wymiar, co pozwala na szybkie i dokładne wykonanie gotowych elementów potrzebnych do produkcji mebli czy innych wyrobów z drewna. Oprócz tego piły formatowe są często używane do przycinania elementów dekoracyjnych, takich jak frezowanie, grawerowanie czy wycinanie wzorów.
Formatowe piły umożliwiają zautomatyzowanie obróbki dużych arkuszy materiałów, których nie można byłoby tak precyzyjnie przyciąć ręcznie. Maszyna pracuje nie tylko kilkukrotnie szybciej niż ludzie, ale można ją także dowolnie zaprogramować i zoptymalizować cały proces produkcji. Dlatego te narzędzia są używane przez większość osób zajmujących się stolarstwem, produkcją mebli lub paneli.
Jak powinna wyglądać profesjonalna piła?
Profesjonalna piła powinna być odpowiednio wyposażona i dostosowana do obrabianego materiału. Przede wszystkim ważna jest moc maszyny oraz prędkość obrotowa piły. Najlepiej, gdy piła ma niezależny, jednorodny odlew agregatu piły. Dzięki temu unikamy drgań i wibracji podczas cięcia.
Gdy obrabiany jest różnorodny materiał, najlepiej sprawdzi się podcinak. Podcinak nacina płyty od dołu, dzięki czemu nie są one postrzępione i mogą być precyzyjnie przycięte. W większości maszyn podcinak ma osobny silnik z agregatem. Ważne jest także wykonanie stołu roboczego w pile formatowej. Najlepiej, gdy jest on solidnie wykonany i odporny na wgniecenia i zniszczenia. W takim przypadku idealnie sprawdzają się żeliwne stoły, które umożliwiają stabilne prowadzenie elementów wprowadzanych do maszyny.