Strugarki czterostronne

Strugarki czterostronne WINTER TIMBERMAX to serce nowoczesnego zakładu obróbki drewna: jedna maszyna struga element z czterech stron w jednym przejściu, zapewniając powtarzalny wymiar i gotową powierzchnię. Poniższy przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jak działają strugarki czterostronne, czym różnią się poszczególne modele i jak wybrać maszynę dopasowaną do Twojej produkcji.

Czym jest strugarka czterostronna i jak działa?

Strugarka czterostronna to maszyna do jednoczesnej obróbki drewna z czterech stron. Materiał jest prowadzony przez maszynę w sposób ciągły za pomocą napędzanych walców posuwu, a kolejne wrzeciona z głowicami strugającymi obrabiają poszczególne płaszczyzny: dolną, prawą, lewą i górną. W efekcie z jednego przejścia powstaje gotowy element o wymaganym przekroju, prostej geometrii i równej powierzchni.

W praktyce proces wygląda następująco:

1. Posuw — napędzane, zwykle chromowane walce (oraz walce w stole, ważne przy drewnie mokrym) wciągają i prowadzą materiał ze stałą, regulowaną prędkością.

2. Obróbka dolna — pierwsze wrzeciono wyrównuje spodnią płaszczyznę i bazuje element.

3. Obróbka boczna — wrzeciona prawe i lewe nadają szerokość oraz profil boków.

4. Obróbka górna — wrzeciono grubościujące wyznacza ostateczną wysokość i wykończenie wierzchu.

5. Wrzeciona dodatkowe (w modelach 5–7-wrzecionowych) — realizują profilowanie, felcowanie, dodatkowe wygładzanie lub specjalne kształty.

To właśnie połączenie precyzyjnego posuwu z układem wrzecion sprawia, że strugarki czterostronne osiągają jakość i powtarzalność niedostępną przy obróbce etapowej na osobnych stanowiskach.

Dlaczego warto zainwestować w strugarkę czterostronną?

Największą przewagą strugarki czterostronnej jest połączenie wielu operacji w jednym procesie. Zamiast przekładać materiał między grubościówką, wyrówniarką i frezarką, zakład uzyskuje gotowy przekrój w jednym przejściu. Przekłada się to bezpośrednio na:

- wyższą wydajność — produkcja seryjna zamiast obróbki pojedynczych sztuk,

- powtarzalność wymiarów — każdy element wychodzi identyczny,

- lepszą jakość powierzchni — gotowy detal często nie wymaga doszlifowania,

- mniej operacji pośrednich — krótszy łańcuch technologiczny i mniej przezbrojeń,

- oszczędność czasu i materiału — mniejsze straty, krótsze czasy realizacji,

- przewidywalność produkcji — łatwiejsze planowanie i wycena zleceń.

Dla zakładów pracujących seryjnie to nie jest „usprawnienie", lecz zmiana poziomu organizacji. Zakup strugarki czterostronnej bywa jednym z kluczowych momentów rozwoju technologicznego firmy — otwiera drogę do większych i bardziej wymagających zleceń.

Gdzie sprawdzają się strugarki czterostronne — zastosowania

Choć kojarzone głównie z dużymi stolarniami, strugarki czterostronne pracują wszędzie tam, gdzie drewno musi być obrobione dokładnie i powtarzalnie. Najczęstsze zastosowania:

- stolarnie produkcyjne — szeroki przekrój wyrobów na bazie jednej maszyny,

- produkcja listew, lameli i profili wykończeniowych — gdzie liczy się idealna powierzchnia,

- podłogi i parkiety — deski, klepki, elementy z piórem i wpustem,

- kantówki i elementy konstrukcyjne — powtarzalny przekrój dla budownictwa,

- zakłady meblarskie — komponenty wymagające precyzji wymiarowej,

- firmy pracujące dla budownictwa — elementy fasadowe, deski elewacyjne, łaty,

- przemysłowe przetwórstwo drewna — duże wolumeny i pełna automatyka.

Ta uniwersalność jest powodem, dla którego strugarka czterostronna stanowi „serce" nowoczesnej obróbki drewna w segmencie B2B.

Liczba wrzecion — najważniejszy parametr przy wyborze

Liczba wrzecion w największym stopniu decyduje o możliwościach technologicznych maszyny. Oto jak to wygląda w praktyce, na przykładzie linii TIMBERMAX:

Strugarki 4-wrzecionowe

Klasyczny, kompletny układ czterostronny (dół, prawo, lewo, góra). To najlepszy punkt startu dla zakładów wchodzących w produkcję czterostronną — bardzo dobra relacja możliwości do poziomu inwestycji. Świetnie radzą sobie z kantówką, prostymi listwami i elementami konstrukcyjnymi.

Przykłady: TIMBERMAX 4-18 DELUXE, 4-20 Deluxe, 4-23.

Strugarki 5-wrzecionowe

Dodatkowe wrzeciono (najczęściej drugie dolne lub uniwersalne) daje większą elastyczność profilowania i lepsze wykończenie. Wybór dla zakładów, które chcą wyjść poza proste przekroje — np. produkować podłogi czy bardziej rozbudowane profile.

Przykłady: TIMBERMAX 5-20 Deluxe, 5-23 DELUXE, 5-23 U DELUXE.

Strugarki 6-wrzecionowe

Najbardziej wszechstronny segment „produkcyjny". Dwa dodatkowe wrzeciona pozwalają realizować złożone profile w jednym przejściu, bez dodatkowych przezbrojeń. Tu pojawia się też automatyka: elektryczna regulacja wrzecion, sterowanie PLC, panele dotykowe.

Przykłady: TIMBERMAX 620 Deluxe, 6-23 RR, 6-23 TT, 6-23 TT PREMIUM, 6-26 TT, 6-33 TT, 6-40.

Strugarki 7-wrzecionowe

Maksimum możliwości w jednym przejściu — dla wymagającej produkcji o dużej różnorodności profili. Maszyny dla zakładów o wysokim wolumenie i szerokim asortymencie.

Przykłady: WINTERMAX 7-23 RR TT, TIMBERMAX 7-23 U deluxe.

ZASADA PRAKTYCZNA: liczba wrzecion = liczba operacji, które wykonasz w jednym przejściu. Jeśli dziś profilujesz w dwóch–trzech etapach, każde „dołożone" wrzeciono potencjalnie eliminuje jedno przezbrojenie.

Kluczowe parametry techniczne strugarki czterostronnej

Przy doborze strugarki czterostronnej, poza liczbą wrzecion, warto przeanalizować:

- Szerokość i wysokość strugania — definiują największy przekrój, jaki obrobisz. W linii TIMBERMAX zakresy sięgają od 180 mm szerokości (model 4-18) aż po 400 mm (model 6-40) oraz do 300 mm wysokości.

- Średnica wrzeciona — Ø 40 mm w modelach standardowych, Ø 50 mm w maszynach do dużych przekrojów (większa sztywność i większe narzędzia).

- Prędkość obrotowa — najczęściej 6000–6800 obr./min; wpływa na jakość powierzchni przy danym posuwie.

- Płynna regulacja posuwu — typowo 5–36 m/min. Wyższy posuw = większa wydajność, niższy = lepsze wykończenie. Bezstopniowa regulacja pozwala dobrać kompromis do detalu.

- Moc całkowita — od ok. 21 kW (4-18) do ponad 96 kW (model 6-23 S z wrzecionami tnącymi). Wyższa moc to zdolność do głębszych przejść i obróbki twardszego/grubszego materiału.

- Wyposażenie posuwu i stołów — chromowane, hartowane stoły, napędzane walce w stole (kluczowe przy drewnie mokrym), pneumatyczny docisk walców, posuw na kardanach.

- Automatyka — elektryczna regulacja wrzecion, sterownik PLC, panel/ekran dotykowy. Skraca przezbrojenia i ogranicza błędy operatora.

- Masa maszyny — od 2800 kg do 12 000 kg. Większa masa = większa stabilność i tłumienie drgań, ale też wymagania co do posadowienia i transportu.

- Króćce odciągowe i sprężone powietrze — pod istniejącą instalację odciągu i pneumatykę zakładu.

Jak dobrać strugarkę czterostronną do swojej produkcji

Krok 1. Jaki maksymalny przekrój obrabiasz?

- Do 180–200 mm szerokości → modele 4-18 / 4-20 / 5-20 / 620.

- Standard 230 mm (najpopularniejszy) → cała seria 4-23, 5-23, 6-23, 7-23.

- Duże przekroje 260–330 mm → 6-26 TT, 5-33, 6-33 TT.

- Bardzo szerokie elementy do 400 mm → 6-40.

Krok 2. Jak złożone są Twoje profile?

- Proste (kantówka, prosta listwa) → 4 wrzeciona.

- Średnio złożone (podłoga, profil z felcem) → 5 wrzecion.

- Złożone, zmienne, wieloprofilowe → 6–7 wrzecion.

Krok 3. Czy potrzebujesz wrzeciona uniwersalnego?

- Jeśli często zmieniasz kąty/typy profili → wybierz wersję „U" z wrzecionem obracanym o 360° (np. 5-23 U DELUXE, 6-23 U Deluxe, 7-23 U deluxe).

Krok 4. Jak ważne są szybkie przezbrojenia i automatyka?

- Częste zmiany ustawień, wielu operatorów → modele z elektryczną regulacją wrzecion i sterowaniem PLC / ekranem dotykowym (TT, TT PREMIUM, TT PREMIUM TS, ES, modele 26/33/40).

Krok 5. Jaki masz wolumen i budżet?

- Start / niższy wolumen → segment wejściowy (87 560 – 145 200 zł netto).

- Stabilna produkcja seryjna → 5–6 wrzecion (154 000 – 255 200 zł netto).

- Produkcja przemysłowa / duże przekroje → 308 000 – 616 000 zł netto.

Jeżeli po tych krokach masz dwa–trzy modele „na krótkiej liście", to dobry moment, by skontaktować się z Metex Maszyny — pomożemy porównać je pod kątem konkretnego detalu i Twojej posadzki/odciągu.

Przegląd modeli WINTER TIMBERMAX z cenami

(ceny netto, stan na 1 czerwca 2026; "—" = dane nieopublikowane na karcie produktu)

Model — Wrzeciona — Szer. strugania — Wys. strugania — Moc całkowita — Masa — Cena netto

TIMBERMAX 4-18 DELUXE — 4 wrz. — 20–180 mm — 8–100 mm — 21,25 kW — 2800 kg — 87 560 zł

TIMBERMAX 4-20 Deluxe — 4 wrz. — 20–200 mm — 8–200 mm — 39,8 kW — 3300 kg — 118 800 zł

TIMBERMAX 5-20 Deluxe — 5 wrz. — 20–200 mm — 8–125 mm — 34,25 kW — 3600 kg — 127 600 zł

TIMBERMAX 4-23 — 4 wrz. — 20–230 mm — 8–160 mm — 30,1 kW — 4000 kg — 132 000 zł

TIMBERMAX 620 Deluxe — 6 wrz. — 20–200 mm — 8–125 mm — 39,75 kW — 4400 kg — 145 200 zł

TIMBERMAX 5-23 DELUXE — 5 wrz. — 20–230 mm — 8–160 mm — 38,25 kW — 5500 kg — 154 000 zł

TIMBERMAX 5-23 U DELUXE — 5 wrz. (4+1, uniwersalne 360°) — 20–230 mm — 8–160 mm — 37,8 kW — 5500 kg — 167 200 zł

TIMBERMAX 6-23 RR — 6 wrz. — 20–230 mm — 8–160 mm — 47,25 kW — 5650 kg — 198 000 zł

TIMBERMAX 6-23 TT — 6 wrz. — 20–230 mm — 8–160 mm — 47,25 kW — 5600 kg — 198 000 zł

TIMBERMAX 6-23 TT PREMIUM — 6 wrz. — 20–230 mm — 10–160 mm — — — 6000 kg — 198 000 zł

TIMBERMAX 6-23 U Deluxe — 6 wrz. — — — — — — — — — 202 400 zł

TIMBERMAX 5-23 z ruchomym wrzecionem — 5 wrz. — — — — — — — — — 215 600 zł

TIMBERMAX 6-23 TT PREMIUM TS (ekran dotykowy) — 6 wrz. — 20–230 mm — 10–160 mm — — — 6000 kg — 215 600 zł

WINTERMAX 7-23 RR TT — 7 wrz. — 20–230 mm — 8–160 mm — 54,75 kW — 6050 kg — 215 600 zł

TIMBERMAX 7-23 U deluxe — 7 wrz. — — — — — — — — — 224 400 zł

TIMBERMAX 5-26 Z (5. wrzeciono dolne) — 5 wrz. — — — — — — — — — 228 800 zł

TIMBERMAX 6-23 ES — 6 wrz. — — — — — — — — — 246 400 zł

TIMBERMAX 6-26 TT — 6 wrz. — 30–260 mm — 10–200 mm — 71,68 kW — 6650 kg — 246 400 zł

TIMBERMAX 6-23 S (z wrzecionami tnącymi) — 6 wrz. — 20–230 mm — 20–200 mm — 96,6 kW — 5300 kg — 255 200 zł

TIMBERMAX 5-33 — 5 wrz. — 20–320 mm — 8–230 mm — 54,6 kW — 6500 kg — 308 000 zł

TIMBERMAX 6-33 TT — 6 wrz. — 50–330 mm — 8–250 mm — 84 kW — 9600 kg — 330 000 zł

TIMBERMAX 6-23 GH high-speed — 6 wrz. — — — — — — — — — 333 960 zł

TIMBERMAX 6-40 — 6 wrz. — 50–400 mm — 10–300 mm — 94,5 kW — 12 000 kg — 616 000 zł

Ceny netto; mogą ulec zmianie — aktualne wartości i pełne specyfikacje znajdują się na kartach produktów oraz po kontakcie z działem handlowym Metex Maszyny.

Segmenty oferty — od startu po przemysł

Segment wejściowy (87 560 – 145 200 zł netto).

Modele 4-18, 4-20, 5-20, 4-23 i 620 Deluxe. Solidna baza produkcyjna: chromowane stoły, pneumatyczny docisk walców, posuw na kardanach, certyfikat CE i TÜV Rheinland. Model 4-18 z napędzanym walcem w stole dobrze radzi sobie nawet z drewnem mokrym. To naturalny pierwszy krok w produkcję czterostronną.

Segment produkcyjny 230 mm (154 000 – 255 200 zł netto).

Rdzeń oferty: 5-23, 5-23 U, 6-23 RR/TT/PREMIUM, 6-23 U, 7-23 RR TT, 6-23 ES. Tu pojawiają się żeliwna podstawa, elektrycznie regulowane wrzeciona, sterowanie PLC, a w wersjach „TS" — ekran dotykowy. Wersje „U" z wrzecionem uniwersalnym (obrót 360°) dają dużą swobodę profilowania. Wariant 6-23 S z dodatkowymi wrzecionami tnącymi (moc całkowita 96,6 kW) łączy struganie z rozdzielaniem materiału.

Segment dużych przekrojów i przemysłu (228 800 – 616 000 zł netto).

Maszyny 5-26 Z, 6-26 TT, 5-33, 6-33 TT, 6-23 GH high-speed i flagowy 6-40. Wrzeciona Ø 50 mm, większe moce (do 94,5 kW), hydrauliczne mocowanie głowic, hartowane stoły HRC60, sterowanie PLC z panelem dotykowym i masy sięgające 12 ton — wszystko z myślą o ciągłej, dużej produkcji i szerokich elementach do 400 mm.

Jakość obróbki, wrzeciona i trwałość

O finalnej jakości detalu decyduje stabilność całego układu roboczego. W maszynach WINTER TIMBERMAX kluczową rolę grają:

- dynamicznie wyważone wrzeciona — mniej drgań, gładsza powierzchnia przy wysokich obrotach,

- precyzyjne łożyska klasy przemysłowej — trwałość i stabilność pracy,

- chromowane, hartowane stoły — niskie opory posuwu i odporność na zużycie,

- żeliwne korpusy/podstawy w wyższych modelach — tłumienie drgań i sztywność,

- pneumatyczny docisk i posuw na kardanach — równe, pewne prowadzenie materiału.

W praktyce oznacza to lepszą jakość powierzchni, większą dokładność geometryczną, stabilną pracę przy wysokich prędkościach i dłuższą żywotność maszyny. Dla producentów listew wykończeniowych, parkietów czy profili meblowych ma to wartość krytyczną — to różnica między detalem „do szlifowania" a detalem gotowym.

WINTER Holztechnik to niemiecki producent ceniony za jakość wykonania i dbałość o szczegóły. Maszyny spełniają normy CE i posiadają certyfikat TÜV Rheinland, a do każdej dołączana jest instrukcja obsługi w języku polskim.

Finansowanie, gwarancja i wsparcie Metex Maszyny

Metex Maszyny jest autoryzowanym dystrybutorem strugarek WINTER TIMBERMAX. Przy maszynach tej klasy liczy się nie tylko sam producent, ale i dostawca, który rozumie realia stolarni i zakładów przemysłowych. Co to oznacza dla klienta:

- Doradztwo w doborze modelu — porównanie maszyn pod kątem liczby wrzecion, szerokości/wysokości obróbki, posuwu, wyposażenia i skali produkcji.

- Pełna gama TIMBERMAX — od wersji 4-wrzecionowych po maszyny przemysłowe, czyli możliwość dopasowania do budżetu i potrzeb.

- Certyfikaty i testy — maszyny są sprawdzane przed transportem do klienta.

- Akcesoria i części — m.in. zestawy narzędzi (frezy podcinające, głowice strugające) i części zamienne.

- Finansowanie — dogodne warunki: leasing lub kredyt, co ułatwia inwestycję bez zamrażania kapitału obrotowego.

- Gwarancja na maszyny.

Nie masz pewności, który model będzie optymalny? Wyślij zapytanie z opisem produkowanych detali i wolumenu — zespół Metex Maszyny pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie.

Strugarki czterostronne — najczęstsze pytania (FAQ)

Czym jest strugarka czterostronna?

To maszyna do jednoczesnej obróbki drewna z czterech stron w jednym przejściu. Za pomocą napędzanych walców posuwu i wrzecion z głowicami strugającymi nadaje materiałowi gotowy przekrój, prostą geometrię i równą powierzchnię.

Ile kosztuje strugarka czterostronna?

W linii WINTER TIMBERMAX u Metex Maszyny ceny zaczynają się od 87 560 zł netto (model 4-18 DELUXE) i sięgają 616 000 zł netto (model przemysłowy 6-40). Konkretna cena zależy od liczby wrzecion, szerokości i wysokości strugania oraz poziomu automatyki.

Ile wrzecion powinna mieć strugarka czterostronna?

Cztery wrzeciona to kompletny układ czterostronny i dobry start. Pięć–sześć wrzecion daje większe możliwości profilowania (np. podłogi, złożone listwy). Siedem wrzecion to maksimum operacji w jednym przejściu, dla produkcji o dużej różnorodności profili.

Dla jakich firm są strugarki czterostronne?

Dla stolarni produkcyjnych, producentów listew, lameli i profili, podłóg i parkietów, kantówek i elementów konstrukcyjnych, zakładów meblarskich oraz firm pracujących dla budownictwa i przemysłu — wszędzie tam, gdzie liczy się seryjność i powtarzalna jakość.

Czym różni się wrzeciono uniwersalne (wersje „U")?

Wrzeciono uniwersalne można obracać o 360°, co pozwala realizować profile pod różnymi kątami bez kosztownych przezbrojeń. To wybór dla zakładów często zmieniających typy profili.

Jaki przekrój materiału obrobi strugarka czterostronna?

Zależnie od modelu: od 180 mm szerokości i 100 mm wysokości (4-18) aż po 400 mm szerokości i 300 mm wysokości (6-40). Standardem rynkowym jest szerokość strugania 230 mm.

Czy maszynę można kupić na leasing?

Tak. Metex Maszyny oferuje finansowanie w formie leasingu lub kredytu, co ułatwia inwestycję w maszynę tej klasy.

Czy strugarki WINTER są certyfikowane?

Tak. Maszyny WINTER TIMBERMAX spełniają normy CE i posiadają certyfikat TÜV Rheinland; w komplecie jest instrukcja obsługi w języku polskim.

Czy strugarka czterostronna poradzi sobie z drewnem mokrym?

Tak, szczególnie modele z napędzanym walcem posuwu w stole (np. 4-18 DELUXE), które stabilnie prowadzą wilgotny materiał.

Strugarki czterostronne to maszyny, które realnie zmieniają poziom produkcji — łączą wiele operacji w jednym przejściu, podnosząc wydajność, powtarzalność i jakość. Linia WINTER TIMBERMAX dostępna w Metex Maszyny obejmuje pełen przekrój modeli: od wejściowych maszyn 4-wrzecionowych (od 87 560 zł netto), przez wszechstronne konfiguracje 5–6-wrzecionowe, po przemysłowe maszyny 7-wrzecionowe i jednostki o szerokości strugania do 400 mm (do 616 000 zł netto).

Kluczem jest dobór modelu do realnych potrzeb: maksymalnego przekroju, złożoności profili, potrzebnej automatyki, wolumenu i budżetu. Jako autoryzowany dystrybutor pomagamy przejść tę decyzję krok po kroku i dobrać maszynę, która zwróci się wydajnością.

Szukasz strugarki czterostronnej dla swojej firmy? Skontaktuj się z Metex Maszyny — porównamy modele i pomożemy wybrać optymalne rozwiązanie, również z finansowaniem.

Jeżeli Twoja firma szuka rozwiązania, które poprawi wydajność, jakość obróbki i organizację pracy, strugarki czterostronne WINTER to segment, który zdecydowanie warto przeanalizować.

Zobacz także powiązane kategorie

Uzupełnieniem strugarki czterostronnej w zakładzie są: mechanizacja do strugarek czterostronnych (automatyczne podawanie i odbiór materiału), ostrzarki do noży strugarskich oraz strugarki dwustronne do wstępnego wymiarowania.